O bazaru

Co je Astrobazar

Astrobazar je inzertní portál, který slouží pro nekomerční inzerci zboží spadající do oboru amatérské i profesionální astronomie. Portál umožňuje vkládání inzerátů bez nutnosti předchozí registrace. Všichni návštěvníci, kteří dodržují „Podmínky inzerce“ mohu svobodně prohlížet obsah portálu a využívat všech jeho služeb.

Co není Astobazar

Astrobazar neslouží k veřejné prezentaci a inzerci komerčních subjektů. Astrobazar není prostředníkem pro vzájemnou komunikaci, osočování či dokonce urážky jednotlivých uživatelů.

Jak vložit inzerát

V horní části bazaru (v hlavičce) se nachází modré tlačítko „VLOŽIT INZERÁT“, podobný odkaz je také zcela dole (v patičce). Podoba a velikost odkazů a tlačítek se může měnit v závislosti na tom, na jakém zařízení (PC, notebook, tablet, mobilní telefon), respektive v jakém rozlišení je Astobazar zobrazen. Je 100% responzivní. Po stisknutí tlačítka (odkazu) se zobrazí formulář.

V horní části formuláře „Základní informace“ je z důvodu správného zařazení inzerátu a funkčního vyhledávání nutné (povinné) vybrat „Kategorii“, dále vybrat „Typ inzerátu“ (Prodám, Koupím, Vyměním), poté zadat smysluplný „Nadpis“, který jasně identifikuje zboží. „Popis“ (je již volitelnou položkou), měl by detailněji popsat zboží, uvést skutečnosti o jeho stavu, případných závadách, kompletnosti, apod. Pole cena je nepovinné (v případě výběru Typu inzerátu „Vyměním“ i logicky nepovinné).  Pokud je však v poli „Cena“ uvedena výše požadované ceny za zboží, bude tato hodnota uvedena všude, kde se inzerát v Astrobazaru zobrazí. Pokud bude pole ponecháno prázdné, bude u inzerátu uvedeno „Info u inzerenta“. Protože je Astrobazar určen pro Českou republiku i Slovensko, je nutné ještě vybrat měnu (Kč, €). Kliknutím na modré pole je možné k inzerátu přiložit fotografie zboží (max. 5). Fotografie je možné přidat také přetažením souborů (Drag and Drop) na modré pole.

V další části formuláře „Údaje o poloze“je možné (volitelně) vyplnit údaje o bydlišti (poloze) inzerenta (Země, Kraj, Město, Adresa). Astrobazaru to pomůže snadněji zařadit inzerát do databáze, návštěvníkům to pomůže při vyhledávání. V detailu inzerátu bude zobrazena mapa s polohou. I když jsou tyto položky volitelné, je v zájmu každého inzerenta podat Astrobazaru maximum údajů.

V části formuláře „Informace o inzerentovi“ je povinné vyplnit jméno a příjmení. Je možné pochopitelně zadat jen přezdívku, opět to ale nepomůže ke správné funkci bazaru. Pole pro vložení telefonního čísla je volitelné, kdežto pole pro vložení e-mailu je povinné. Na tento e-mail bude zaslán informační e-mail, ve kterém naleznete odkaz pro potvrzení inzerátu a údaje pro další práci s inzerátem (Potvrzení inzerátu ověřuje, zda jste inzerát zadali právě vy). Zaškrtávací pole „Zobrazení e-mailu v inzerátu“ umožňuje zobrazit nebo skrýt e-mail v detailu inzerátu. Tato funkce je důležitá tehdy, nechce-li inzerent zobrazit svůj e-mail a přeje si být kontaktován prostřednictvím formuláře v detailu inzerátu.

Z bezpečnostních důvodů je nutné zaškrtnout políčko „Nejsem robot“ (popř. vyplnit údaje, které reCAPTCHA požaduje) a poté kliknout na tlačítko „PUBLIKOVAT“. Tím dojde k uveřejnění inzerátu.

Jak upravit inzerát

Na e-mail uvedený při vložení inzerátu Astrobazar odešle text, který potvrzuje uveřejnění inzerátu a spolu s ním i odkaz pro úpravu inzerátu. Kliknutím na odkaz se spustí vyplněný formulář pro vkládání inzerátu, ve kterém je možné provádět změny popisu, ceny, popř. doplnit předtím nevyplněné informace. Z bezpečnostních důvodů je nutné zaškrtnout políčko „Nejsem robot“ (popř. vyplnit údaje, které reCAPTCHA požaduje) a poté kliknout na tlačítko „AKTUALIZOVAT“. Tím dojde k úpravě inzerátu.

Jak smazat inzerát

Na e-mail uvedený při vložení inzerátu Astrobazar odešle text, který potvrzuje uveřejnění inzerátu a spolu s ním i odkaz pro smazání inzerátu. Kliknutím na odkaz dojde ke smazání inzerátu. Tento krok je nevratný.

Jak hledat na Astrobazaru

Na hlavní straně je základní vyhledávač. Do pole „Co hledáte?“ je nutné vyplnit hledaný výraz, je možné zúžit vyhledávání upřesněním Kategorie, Země, Kraje a Města. Kliknutím na tlačítko „HLEDAT“ Astrobazar prohledá databázi a vypíše výsledek hledání. Na straně s výsledky hledání je možné v levém postranním panelu ještě upřesnit vyhledávání podle dalších kritérií, popř. uskutečnit zcela nové hledání.

Jak zvýhodnit inzerát

Inzerát je možné zařadit mezi Prémiové inzeráty. Jedná se o placenou SMS službu, přesný popis její funkce včetně cen pro Českou republiku i Slovensko je uveden na stránce „Podmínky inzerce“.